Pod obrázkem najdete čtenářský deník -se spoilery - nepíši recenze !

Suzanne Collins

Síla vzdoru

7. července 2014 v 9:11 | Mimi

Katniss se dává dohromady ve 13kraji kam polovina lidí kteří přežili bombardování 12kraje utekla. Žijí pod zemí a každý má svůj program co musí dělat . Peteeho zajal Snow a mučí ho . Celý 12kraj je na popel , zůstala jen vesnice vítězů. Všichni plánují jak svrhnout Kapitol . Katniss má reprezentovat Reprodrozba . Vydává se do 2kraje aby zjistila jak jde zbouření tam . Nechají tam vybouchnout důl .Petta má řeč v televizi , je zničení , vybledlý a má velikou nenávist ke Katniss, vzkazuje jim že budou bombardováni . Všichni obyvatelé jsou evakuováni do hlubšího podzemní a za chvili opravdu přichází několik bomb . Po 3dnech nálety přestanou . Všichni cvičí na boj . Prezident jim vrátí Petteho který je uplně jiný jak ho mučili a dávali mu špatné vzpomínky. Chce sám Katniss zabít. Všichni se ho snaží uzdravit . Katniss na tom psychicky také není dobře.

Katniss se ze skupinou vydává do Kapitolu . Velitelka jim tam pošle Peteeho. Obchází nastražené pasti , některým se , ale nevyhnou a tak jejich výprava postupně umírá . Dostanou se až před sídlo prezidenta . V ohradě je několik set dětí. Z nebe se začnou vznášet padáky. Děti si myslí že jde o jídlo nebo jiné dary jenže v tom půlka vybouchne . Seběhnou se zdravotníci a vybouchne druhá půlka. Bohužel jako zdravotnice tam byla i Prim . Sestra Katniss . Katniss ji běžela zachránit . Přežila , ale je hodně popálená. Doktoři ji dají novou kůži a poté ji dají na samotku . Katniss se chce zabít ,nejí . Velice dlouhou dobu je jen sama . Nemluví . Až ji vyzvednou a převezou do paláce . Je soud prezidenta . Katniss ho má zastřelit . Jenže místo něj namíří na prezidentku 13kraje . Snow je také mrtev.

Katniss je převezena do 12kraje kde se obyvatelé snaží dát vše do pořádku . Uklízí mrtvoli a snaží se znova postavit své domy a tak to jde ve všech ostatních krajích. Všichni se vzpamatovávají a snaží se poučit. Už žádné hladové hry . Hurikán se přestěhuje do jiného kraje a vymíšlí zbraně a Pette navštíví Katniss a zůstane u ní . O 15let později kdy už se cítí bezpečně mu porodí dvě děti . Stále na obouch jsou známky mučení a hrůz které zažili. Noční můry nikdy nepřestanou...

Moje hodnocení : 8/10
Všichni hodnotili závěrečný díl jako politický a dost slabý ,mě přišel dobrý, plný války a vyvrcholení všeho . Bylo mi líto že umřela Prim . Celou dobu jsem si myslela že se Peeta obětuje a ona zůstane s Hurikánem jako správný happy end a ono ne . Překvapilo mě jak velký příběh se za tím vším skrývá a dnes se podívám na oba filmy abych ohodnotila jak se jim to povedlo .

Vražedná pomsta

5. července 2014 v 9:35 | Mimi

Katniss a Peeta vyhrály Hladové hry a dostali každý dům ve vesnici Vítězů . Jejich rodiny mají co jíst a mají se dobře . Hurikán musel nastoupit do dolu a má volné jen neděle . Katriss už nepotřebuje lovit ,ale i tak chodí na lov a dává to potřebným a hlavně Hurikánově matce . Katriss a Peeta vyrážejí na turné vítězů. Zjištuje že v různých krajích začínají povstání a prezident Snow z toho viní ji . Když se vrátí do kraje aby potvrdili s Peetem svoji falešnou lásku plánují se vzít .

Katniss jde do lesa a potká dvě dívky které utekli z jiného kraje a jsou na cestě do 13 dávno zničeného kraje . Katriss chce také utéct , ale ploty jsou pod proudem . Střeží je čím dál více strážců. Podpálí Jarmark . Končí zima a mají začít další Hladové hry a pořadatelé oznámí že 75hry budou se soutěžícíma kteří už vyhráli předešlé hry . Všichni co si mysleli že budou mít do smrti klid se musejí vydat znovu do Areny a bojovat o svůj život . S Haymichem dalším co vyhrál v jejich vesnici hry plánují různé strategie . Tyto hry budou těžší jelikož se hodně lidé mezi sebou znají .

Bez rozloučení odjíždějí do výcvikového tábora . Petta prosí Haymicha aby se postaral hlavně o Katriss a to samé ho prosí Katniss aby se postaral o Pettu . Když hry začnou objeví se na plošině a okolo nic samá voda . Hodně lidí se utopí jelikož neumí plavat . S Pettem vytvoří skupinku ještě s Finchem a Mag.Peeteho zasáhne silové pole a musejí ho oživovat. Z džungle je vyžene mlha která jim způsobuje křeče. Mag se vydá proti mlze a umírá . Zjištují že nejvíc bezpečno je na pláži . Připádá se k nim parta dalších lidí , ale i přesto počet mrtvích je docela vysoký .


Zjistí že aréna je kulatá a jako hodiny . Každou hodinu se zpustí jiná past, katastroga, kreslí a pozorují co se kde děje . Rozhodnou se udělat past na ostatní . Natahnou drát, od stromu do kterého uhodí blesk ,až do vody aby vylákali a zabili další skupinu protivníků. Jenže drát se přestřihne a Katniss tuší nějakou lest od ostatních . Vezme luk a střílí proti ochranému poli . V tom je zemětřesení a myslí si že všichni umřeli a ona také umírá. Vyzvedává ji vznášedlo a ona se probouzí na stole na hadičkách . Trvá než zesílí a zaslechne ostatní . Haymich ji říká že byli domluvení , všichni měli za ukol chránit ji a Pettu . Utčité znaky měli jako kody pro vyvolání povstání a demonstrací v krajích . Katriss je naštvaná že ji o ničem neřekli . Petta je zdráv , ale není s ní . Objevuje se tam Hurikán a říká ji že rodiny jsou v bezpečí , ale 12kraj už neexistuje ...


Moje hodnocení : 8/10
Druhý díl mě taktéž překvapil. Katniss ke všemu přijde tak nějak náhodou. Lituju v jakém světě musejí žít . Pobyt v areně byl dost krátký ale i přesto zajímavý . Jsem zvědavá co přinese závěrečný díl .

Aréna smrti

2. července 2014 v 16:16 | Mimi
Je 12kast kterým vládne Kapitol. Každá kasta je něčim prosperující . Ve 13kastě vypukli nepokoje a celou ji vláda nechala zlikvidovat . Na památku co všechno vláda dokáže se každý rok konají Hladové hry . Vždy jsou vybráni dva z jednoho kraje kteří poté zastupují v aréně svůj kraj . Jde o souboj na život a na smrt. Nejlepší vyhrává , ostatní jsou mrtvi a má zajištěné bohatství do smrti .

Katniss žije se svoji matkou a sestrou Prim . Otec umřel při výbuchu v dole . Žijí ve velké chudobě a tak Katriss chodí lovit ikdyž je to zakázané . Hurikan ji dělá partáka . Dělí se spolu o lov a prodávají ho .

Hladové hry jsou tu a celá vesnice je na naměstí . Vylosují Prim . Katriss se nabídne že ji vystřídá jelikož se o sestru bojí . Jako chlapce vylosují Peteho ,syna místního pekaře.

Oba se vydávají do hlavního města a dostávají trening , visážisty , dostávají pořádně najíst aby měli sílu . Po několika dnech je všech 24 účastníků vypuštěno do arény . Rvou se o batohy s užitečnými věcmi . Katniss popadne jeden batoh a utíká daleko . Dalších 20dní probíhá stále stejně boj o přežití , zabíjení ostatních soutěžících . Skamarádí se s Routě a díky ní se ji podaří hodit na ostatní sršní hnízdo a oni jsou omráčeni . S Route si pomáhají a ona ji dává maso a Route ji učí o bylinkách . Když plánují akci při které vyhodí všechny zásoby profesionálů tak Route napadnou a zabijí . Je ji to velice líto . Snaží se najít Petteho . V tom ohlásí že vyhrát můžou dva ze stejného kraje ne jen jeden . Pette při rozhovorech řekl že je do Katriss zamilovaný a jejich trener chtěl na toto nalákat sponzori .

Katniss Peteho najde v bažině s rozřízlou nohou a zachrání ho . Řeči o lásce a polibky jim přinesou teplé pořádné jídlo . Účastníci se rychle ztenčují až zůstávají pouze oni dva a další kluk z jiného kraje . Jdou za ním ,ale když na něj Katris vystřelí šíp nic se nestane zjistí že má od kotníku po krk ochraný plášt . Jenže místo aby se jim vyhnul utíká dál v tom si toho všimnou velký psi . Vyšplhají na skálu a snaží se zachránit . V tom uvidí oči psů a všimnou si že jsou to mrtví soutěžící . Mají jejich oči , znaky i čísla krajů . Protihráč padá dolů a psi ho cupují na kusy . Je samé maso , ale stále žije a tak ho Katris zastřelí . Stále čekají až zazní hymna že je konec , jenže stále nic a v tom se ozve hlášení že změna pravidel se ruší . Musí být jen jeden výtěz . Nechtějí se zabít navzájem a tak Katris napadne že sní jedovaté bobule .Už si je sypou do pusy a v tom se ozve stop vyhrávate oba .

Dlouhou dobu jsou udrřovani ve spánku a jen buzeni na jídlo . Uzdraví všechny jejich zranění , dají jim plastiky na jejich jizvy , popáleniny . Jedou zpátky do kraje . Jejich trener jim řekne že se vládě nelíbí to jak se chtěli otrávit berou to jako rebelii proti režimu a hrozí jim za to nějaký postich . Katris se bojí . Svěří se Petemu že lásku hrála před divákama ale že neví co opravdu cítí a on se naštve . Vesnice je vítá ..

Moje hodnocení : 8/10
Hrozně dlouho jsem se rozhodovala jestli si mám serii přečíst nebo ne . Poté co jsem viděla upoutávku na druhý díl tak říkám zkusím to . Byla jsem překvapena . Stránky utíkaj , děj se nezastavuje . Vzpomínání na minulost je příjemné doplnuje chybějící informace .
 
 

Reklama